OGŁOSZENIE
Z dniem 1 stycznia 2025 r. Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności został włączony do struktury organizacyjnej Starostwa Powiatowego we Wrześni.
W celu uzyskania dalszych informacji na temat działań Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności proszę o kierowanie się na stronę
https://www.bip.wrzesnia.powiat.pl/1571,powiatowy-zespol-ds-orzekania-o-niepelnosprawnosci
Poniżej zamieszczamy adresy internetowe pozwalające na pobranie aktualnych wzorów dokumentów :
Wnioski o wydanie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
Wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej
Wniosek o wydanie karty parkingowej wydawany jest wyłącznie w siedzibie zespołu.
INFORMACJE ORAZ FORMULARZE DOTYCZĄCE POWIATOWEGO ZESPOŁU DS. ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI NIE BĘDĄ DŁUŻEJ AKTUALIZOWANE NA STRONIE INTERNETOWEJ POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE WE WRZEŚNI. W CELU UZYSKANIA AKTUALNYCH INFORMACJI PROSZĘ KORZYSTAĆ Z LINKÓW ZNAJDUJĄCYCH SIĘ POWYŻEJ OZNACZONYCH KOLOREM CZERWONYM.
Informacje ogólne
Instytucje Orzekające – procedury orzekania, tryb i zasady
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.
Niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu.
ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
W przypadku orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przepisy ustawy przewidują niepełnosprawności poprzez określenie jej stopni. Ustala się trzy stopnie niepełnosprawności:
– znaczny
– umiarkowany
– lekki
Stopień niepełnosprawności osoby zainteresowanej orzeka się na czas określony lub na stałe. Decyduje ocena możliwości poprawy funkcjonowania osoby zainteresowanej.
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia.
ORZECZENIE O WSKAZANIACH DO ULG I UPRAWNIEŃ
Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień wydaje się osobie, która ukończyła 16 rok życia i posiada jedno z następujących orzeczeń:
– ważne orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
– całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
– niezdolności do samodzielnej egzystencji,
– całkowitej niezdolności do pracy,
– częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania;
– ważne orzeczenie organu rentowego (ZUS, MSWiA, MON), wydane przed dniem 1 stycznia 1998 r. o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów;
– ważne orzeczenie KRUS o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, wydane przed 1 stycznia 1998 r.
W postępowaniu o wydanie orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych ważnych orzeczeń organów rentowych, wskazanych powyżej. Natomiast zawarte w orzeczeniu wskazania lekarz ustala stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie bezpośredniego badania osoby zainteresowanej. Orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień wydaje się do czasu upływu ważności orzeczenia o inwalidztwie lub niezdolności do pracy.
Ważne ! W postępowaniu o wydanie tego rodzaju orzeczenia uczestniczy wyłącznie lekarz-członek powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Ponieważ orzeczenie wydawane jest w oparciu o inną prawomocną i ostateczną decyzję administracyjną, to od tego rodzaju orzeczenia nie przysługuje odwołanie. Orzeczenie jest ostateczne i niezaskarżalne.