Likwidacja barier

Likwidacja barier technicznych i w komunikowaniu się:

O dofinansowanie na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, potwierdzonymi zaświadczeniem lekarskim właściwego lekarza rodzinnego lub specjalisty, bądź innego specjalisty, np. logopedy, psychologa.

Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść do 95% kosztów przedsięwzięcia.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą:

  • wniosek o przyznanie dofinansowania barier technicznych wraz z oświadczeniem o dochodach pobierz
  • wniosek o przyznanie dofinansowania barier w komunikowaniu się wraz z oświadczeniem o dochodach pobierz
  • zaświadczenie lekarskie uzasadniające potrzebę likwidacji barier, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, fakturę pro forma lub kosztorys na wnioskowany sprzęt.

Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu 3 lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.

 

Likwidacja barier architektonicznych:

O dofinansowanie na likwidację barier architektonicznych mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.

Maksymalna wysokość dofinansowania może wynieść do 95% kosztów przedsięwzięcia.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą:

  • wniosek o przyznanie dofinansowania wraz z oświadczeniem o dochodach,  zaświadczenie lekarskie uzasadniające potrzebę likwidacji barier, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,  udokumentowana podstawa prawna zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych pobierz.

Po złożeniu wniosku następuje wizja lokalna w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wnioskodawca podpisuje umowę, w której wymienione są szczegółowe zasady przyznania dofinansowania (maksymalne kwoty dofinansowania, sposób rozliczenia, termin realizacji zadania). Dopiero po jej podpisaniu możliwy jest zakup wnioskowanego sprzętu lub w przypadku barier architektonicznych przystąpienie do realizacji zakwalifikowanych do dofinansowania prac.

Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych może być przyznawane co roku.