Biuro pieczy zastępczej
Świadczenia dla rodzin zastępczych
Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania dzieci i osób pełnoletnich przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej oraz dodatków do świadczenia:
Podstawą przyznania świadczenia oraz dodatków na dziecko lub osobę pełnoletnią jest złożenie wniosku według wzoru określonego następującymi załącznikami:
- Świadczenie na pokrycie kosztów utrzymania – Pobierz.
- Dodatek wychowawczy – Pobierz.
- Dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – Pobierz.
- Dodatek na pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania dziecka umieszczonego na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich – Pobierz.
Dofinansowanie do wypoczynku dla dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej:
Podstawą przyznania dofinansowania jest złożenie wniosku wraz z ofertą wypoczynku zawierającą program, datę, miejsce oraz cenę pobytu dziecka na wypoczynku, w nieprzekraczalnym terminie 30 dni przed planowanym wyjazdem. Dofinansowanie do wypoczynku poza miejscem zamieszkania można otrzymać raz w roku. Jest ono przeznaczone dla dzieci, które uczestniczą w zorganizowanych formach wypoczynku (obozy, kolonie, zimowiska, obozy letnie i zimowe, turnusy, wycieczki) oraz dzieci, które uczestniczą w wypoczynku wspólnie z rodzicami zastępczymi. Dofinansowaniem może być objęty wyjazd, trwający co najmniej 5 dni.
- Wniosek o dofinansowanie do wypoczynku dla dzieci przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej – Pobierz.
Świadczenie na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka:
Wniosek należy złożyć nie później niż do trzech miesięcy od daty przyjęcia dziecka. Świadczenie przeznacza się na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka (np. wyposażenie pokoju dziecka, nosidełko/fotelik samochodowy, wózek, bielizna pościelowa, ręczniki, odzież, obuwie).
- Wniosek o świadczenie na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka – Pobierz.
Pomoc na pokrycie kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnym, w którym jest prowadzony rodzinny dom dziecka lub zamieszkuje rodzina zastępcza:
Rodzina zastępcza, której przysługuje pomoc otrzymuje zwrot kosztów za faktycznie poniesione wydatki na utrzymanie lokalu, na podstawie opłaconych faktur po zakończeniu danego miesiąca. Pomoc na utrzymanie lokalu mieszkalnego obejmuje: czynsz, opłatę za energię elektryczną i cieplną, opał, wodę, gaz, odbiór nieczystości stałych i płynnych, dźwig osobowy, antenę zbiorczą, abonament telewizyjny i radiowy, usługi telekomunikacyjne.
- Wniosek o pomoc na pokrycie kosztów utrzymania lokalu mieszkalnego – Pobierz.