Za nami kolejne dwa spotkania w ramach szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z fazami rozwoju dziecka i jego możliwymi zaburzeniami. Poznali jakie są cechy więzi emocjonalnej i jakie jest ich znaczenie w budowaniu relacji między ludźmi. Zapoznali się oni także z możliwościami modyfikacji zachowań dzieci, które wynikają z zaburzeń więzi.
Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się jak ważne jest znaczeniem „korzeni”| przodków
i tradycji rodzinnych dla prawidłowego rozwoju osobowości dziecka, w jaki sposób można pomóc dziecku odbudować jego tożsamość.
Podczas spotkania uświadomiono kandydatom wagę różnego rodzaju strat jakie ponosi człowiek w ciągu całego swojego życia. Zapoznali się oni ze schematem straty i etapów przeżywania po nich żalu. Nabyli umiejętności rozpoznawania emocji towarzyszących stracie i charakterystycznych zachowań dziecka na poszczególnych etapach przeżywania żalu.
Pani mł. aspirant Olga Panowicz z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni poprowadziła prelekcję na temat uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Kandydaci dowiedzieli się, po czym poznać, że nasz podopieczny ma problem z uzależnieniem oraz w jaki sposób reagować.
Uczestnicy dowiedzieli się jakie są potrzeby edukacyjne dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej oraz w jaki sposób wspierać dziecko w kompensowaniu opóźnień edukacyjnych
i rozwijaniu jego zainteresowań.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali wskazówki, w jaki sposób prowadzić rozmowy
z dzieckiem na temat jego dojrzewania i rozwoju psychoseksualnego. Nabyli umiejętności rozróżniania prawidłowych i zaburzonych zachowań seksualnych dzieci i młodzieży.